Uvažovali ste niekedy čo rozhoduje o cene hodiniek? Prečo niektoré majú vysokú cenu a niektoré, ktoré sú podobné sú lacnejšie aj o niekoľko tisíc? Prečítajte si pár faktov, ktoré majú vplyv na cenu Vašich vysnívaných hodiniek.

Každý nadšenec hodiniek zaobchádza so svojimi hodinkami ako s pokladom, ale ich skutočná hodnota je založená na pár faktoroch ako je kvalita materiálu, jedinečnosť, alebo aj pôvod. Najdrahšie hodinky boli predané aj za niekoľko desiatok miliónov dolárov.

Mechanizmus – kľúčový faktor ceny hodiniek

Tak ako aj pri ľuďoch ak má človek problémy so srdcom, zle pracuje celý organizmus. Podobne je to aj pri hodinkách. Mechanizmus v hodinkách je jednotka zodpovedná za proces merania času. Najväčším nákladom pri výrobe hodiniek je kúpa, alebo vytvorenie mechanizmu. Najlacnejším riešením, ktoré je, ale aj precízne je použitia kvarcového, alebo kremenného mechanizmu, ktorý je teda poháňaný batériou. Hodinky s mechanizmom tohto typu pracujú mimoriadne presne, majú miernu odchýlku len pár sekúnd za mesiac. Výrobcovia sa pri kvarcovom mechanizme navzájom prekonávajú vo vylepšeniach a úpravách.

Automatický mechanizmus

Všetky hodinky s automatickým mechanizmom sú spojené so storočnou tradíciou a návratom ku koreňom hodinárskeho priemyslu. Ich konštrukcia je komplikovanejšia ako v prípade kvarcového (kremenného) mechanizmu, takže okrem enormnej sentimentálnej hodnoty sa premietajú aj do konečnej ceny hodiniek.

Tento mechanizmus je použitý napríklad v unikátnych pánskych hodinkách Carl von Zeyten Freiburg.

Pôvod tiež rozhoduje o cene hodiniek

Na otázku odkiaľ sú najlepšie hodinky, by asi každý bez mihnutia oka odpovedal Švajčiarsko. Správne tu sa vyrábajú hodinky s logom „Swiss Made“, ktoré sú už roky odrazom tej najvyššej kvality. Nielen Švajčiarsko je známe tým, že vyrába vynikajúce hodinky. Japonsko sa tiež môže pochváliť značnými úspechmi, pretože mechanizmy ako Miyota alebo Seiko vyrobené v tejto krajine sú mimoriadne silným hráčom na medzinárodnej scéne.

Jedinečnosť má cenu zlata

Práve jedinečnosť púta najväčšiu pozornosť. Každý zberateľ sníva o jedinečných historických exemplároch alebo modeloch z limitovanej edície. Hodinky z limitovaných edícií sú extrémne žiadané. Bohužiaľ, za takéto potešenie musíte často veľa platiť, ale stanete sa vlastníkmi jedinečných hodiniek.

Funkčnosť a dizajn

Vyššie uvedené prvky nepochybne výrazne ovplyvňujú cenu hodiniek, musíme si však uvedomiť, že hodinky sú aj dizajnom. Cena hodiniek bude mať vplyv na materiály, z ktorých boli vyrobené, a spôsob ich použitia. Cena doplnkov v podobe zirkónov, diamantov alebo iných dekoratívnych kameňov sa bude určite líšiť od klasických oceľových modelov. Nemožno nespomenúť druh použitého skla. Napríklad zafírové sklo, ktoré je takmer nezničiteľné, určite ovplyvní cenu, ktorú vidíme na štítku.

To isté platí aj pri funkciách hodiniek, čím viac funkcií budú mať hodinky tým bude aj vyššia cena. Neznamená to ale, že kvôli cene sa oplatí rezignovať z funkcií. Moderné funkcie Vám môžu zjednodušiť život. Napríklad hodinky Citizen Satellite Wave GPS CC3005-51E ukazujú čas v 40 mestách.

Cieľom portálu najlepsiehodinky.sk je prinášať Vám novinky, fakty, recenzie zo sveta hodiniek