Táto najdlhšie kontinuálne vyrábajúca hodinárska spoločnosť je tu cez 280 rokov. Je takmer rovnako stará ako samotná švajčiarska hodinárska tradícia, ktorá sa v jej majstrovských hodinkách odráža. Okrem niekoľkých hodinárskych prvenstiev má v portfóliu hneď niekoľko ikonických modelov.

Jean-Jacques Blancpain, zakladateľ značky, bol zaneprázdnený muž, ktorý pracoval ako chovateľ koní a dobytka, učiteľ v škole, hodinár a  neskôr ako starosta Villeret, obce v hodinárskej oblasti Jura vo Švajčiarsku. Narodil sa v roku 1693 v rodine poľnohospodárov a oficiálne začal svoju hodinársku činnosť v roku 1735, pričom horné poschodie svojho statku prerobil na dielne. Do rodinného podniku sa časom zapájalo čoraz viac príslušníkov – Jehan-Jacquovým syn Isaac nasledoval svojho otca ako hodinár aj ako učiteľ, strýkovia a tety sa tiež pridali ako hodinári. Keď v roku 1857 vo veku 46 rokov predčasne zomrel, o riadenie spoločnosti sa podelili jeho synovia. Frédéric-Emile pokračoval v ceste inovácie svojho otca, ktorý viedol firmu Blancpain až do roku 1932.

V roku 1926 sa ambície spoločnosti rozšírili s otvorením továrne a zapísali sa do histórie prvými automatickými náramkovými hodinkami. O štyri roky neskôr bol mechanizmus prispôsobený menšej veľkosti, čím vznikla dámska varianta týchto hodiniek.

Jeden z najväčších úspechov výrobcu prišiel v roku 1953, kedy spustili „Fifty Fathoms“, potápačské hodinky. Hodinky boli vodotesné do 200 metrov, čo bolo tak vynikajúce, že Jacques Cousteau ich nosil na sebe aj v jednom zo svojich dokumentárnych filmov „Svet ticha“. Hodinky sa stali normou medzi profesionálnymi potápačmi a boli neskôr prijaté americkým námorníctvom. Moderná verzia hodiniek zostáva dodnes obľúbená medzi milovníkmi morí, pričom si ich môžu zobrať do hĺbky až 1000 metrov. V súčasnom produktovom portfóliu značky nájdeme aj vyložene adrenalínovú líniu zastúpenú sériou „L-Evolution“, ktorá zahŕňa najmä výrazne dekadentné športovo orientované chronografy, ktorými tradičná značka cieli na fanúšikov motoristického športu