História hodiniek priamo súvisí s históriou a filozofiou času. Spoznajte jej priebeh a situácie, ktoré ľudstvo prinútili vyvinúť prvýkrát prístroje, ktoré merali čas. Skontrolujte, na čo boli hodiny vyrobené, ako sa vyvíjali a ako zmenili svet.

Ako sa vyvíjala história času?

Plynutie času je cítiť od počiatku sveta. Beží v cykloch prírody a v našom vedomí, takže potreba merať ju mala s nami takmer vždy. A hoci by sa mohlo zdať, že o čase vieme veľa, v skutočnosti je to v 21. storočí stále katalyzátor otázok, ktoré nemajú odpovede. Určite vieme o čase viac ako kedysi a veda nás celý čas približuje k pochopeniu podstaty času.

Môžeme ho zmerať, poznáme denný, mesačný a ročný cyklus a dokonca vieme aj približný dátum vzniku sveta, stále však nevieme, ako to prežívame. Naše telo, hoci je regulované biologickými hodinami, nedokáže samo zvládnuť presné výpočty.

Čas je stále záhadou

Čas je výzvou pre filozofov a fyzikov. Je zrejmé, že je nemožné žiť mimo čas, pretože čas určuje priebeh existencie. Kedy bol jeho začiatok a kedy sa skončí? A ak je nekonečný, riadia ho fyzikálne zákony, o ktorých vôbec netušíme? Všetky tieto otázky zostanú dlho nezodpovedané, ale fakty hovoria samy za seba – čas je citeľný a merateľný. Nikto si v súčasnosti nepredstavuje život bez toho, aby sledoval čas. Môžeme dokonca povedať o jeho kontrole, aj keď v skutočnosti ide iba o kontrolu našich akcií. Raz sv. Augustín, na otázku koľko je hodín, odpovedal: „Ak sa ma na to nikto nepýta, viem, ale keď to chcem vysvetliť pýtajúcemu sa, neviem.“ Máme k dispozícii niekoľko definícií, ktoré vysvetľujú, čo znamená čas vo fyzike, histórii a biológii. Musíme iba pozorovať pohyb hodinových ručičiek, pretože tam, kde je pohyb, čas plynie.

Aby sme podrobne opísali históriu času a históriu hodiniek, bolo by treba napísať knihu, ako to už mnoho ľudí urobilo, ale táto téma aj tak nie je úplne vyčerpaná. Je prirodzené, že nás ako vášnivých hodinárov zaujíma aj jej história a preto Vám pravidelne každý týždeň prinesieme časť histórie času a hodiniek. V nasledujúcej časti nájdete na  stránke najlepsiehodinky.sk nájdete opis vývoja hodiniek podľa techniky.