História značiek – Panerai

Značky

Hodinky Panerai sú cenené vďaka výrobe ojedinelých športových hodiniek spájajúcich švajčiarsku kvalitu a taliansky štýl. Asi najviac sa Panerai preslávil ako oficiálny dodávateľ talianskeho námorníctva.

História značky Officine Panerai sa datuje do roku 1860, kedy Giovanni Panerai otvoril hodinársky obchod v Ponte Alle Grazie vo Florencii. V roku 1890 jeho talentovaný vnuk Guido Panerai prebral firmu a presťahoval ju na Piazza San Giovanni. Pred spoluprácou značky s talianskym námorníctvom Panerai vyrábal hĺbkové meradlá a kompasy. V roku 1936 rodina dostala objednávku osobitného druhu a začala vyrábať profesionálne potápačské hodinky pre námorníkov. Talianska námorná armáda mala vysoké nároky na hodinky vrátane požiadavky, aby boli vodotesné, ale ľahko čitateľné v každej situácii. Pri vývoji týchto priekopníckych hodiniek sa Panerai obrátil na švajčiarsku spoločnosť Rolex, ktorá bola vtedy známa svojimi skúsenosťami v oblasti vodotesnosti.

Spolupráca s firmou Rolex vyústila do modelu „Radiomir“, čo boli na tú dobu pomerne robusné, ale zato vodotesné hodinky. Aby sa zabezpečilo, že čas bude čitateľný aj pod vodou, použil sa pri ich výrobe luminescenčný prášok. V dobe keď  sa tieto hodinky vyrábali však nikto netušil, že obsahovali rádium – rádioaktívnu látku a ich výroba bola nakoniec prerušená. Panerai potom vyvinul nové hodinky – „Luminor“.  Hodinky dostali nové puzdro, ktoré bolo už osadené charakteristickou ochrannou korunkou v tvare polmesiaca, čo zabraňovalo preniknutiu vody do hodiniek. Táto ochrana je dodnes jedným z hlavných poznávacích znakov hodiniek Panerai.

Pri svojom opätovnom znovuzrodení na začiatku 90. rokov mala talianska značka hneď spočiatku veľké šťastie, keď do jej obchodíku vo Florencii náhodou zavítal Sylvester Stallone a neobyčajné hodinky si okamžite obľúbil. Vďaka nemu a ďalším legendám akčných filmov, medzi ktoré patrí aj Arnold Schwarzenegger, sa značka stala slávnou a svoju popularitu si úspešne drží až dodnes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *