Modernizácia technológie spôsobila, že hodinky neukazujú už len čas. Postupne sa začali objavovať zariadenia, ktoré podporujú pomáhajú při rôznych aktivitách a vôbec nemyslíme obľúbené smartwatche. Dnes Vám opíšeme hodinky s kompasom, ktoré sú ideálne pre dobrodruhov, alebo športovcov.

Ako určite viete kompas nie je žiadnou novinkou, ľudstvo magnetické vlastnosti predmetov zistilo už před pár tisíc rokmi. Objavenie kompasu sa pripisuje Číňanom. V 19. storočí číňania zistili, že kompas môže byť základom pre lodnú aj pozemnú dopravu. Prvé kompasy sa v Európe objavili vďaka arabom na prelome 17. a 18. storočia, keďže skopírovali čínsky vynález a rozšírili ho po celom svete. V dnešnej dobe sa s kompasom stretol už asi každý.

Magnetický verzus elektronický kompas

Kompasy sa rozdelili na dve cesty. Oba z nich majú výhody aj nevýhody, ale pre neskúseného dobrodruha je lepší digitálny, jako ten magnetický, keďže obsluha magnetického kompasu si vyžaduje viac vedomostí.

Hodinky s kompasom, pre koho sú vhodné?

Dnes už môžeme mať hodinky aj kompas v jednom zariadení. Okrem toho, že nebudeme musieť mať okrem hodiniek na rukách aj kompas vo vrecku, ušetríme aj peniaze. Hodinky s kompasom sú veľmi praktické najmä pre dobrodruhov cestovateľov v lese, v horách či pre náročnejších napríklad aj v amazónskej džungli. Hodinky s kompasom sú vhodné aj pre športovcov pre bežcov, cyklistov. Veľkou výhodou sú hodinky s kompasom hlavne pri orientačnom behu.

Hodinky s kompasom sú vždy multifunkčné. Medzi funkciami nájdete okrem kompasu aj tachometer, alarmy rôznych druhov, osvetlenie či vysokú odolnosť voči vode. Všetko záleží od výrobcu a ceny. Hodinky s kompasom ponúkajú napríklad značky ako Casio, Timex, Orient, Nautica či Citizen