Značka Festina sa zrodila v nádhernej krajine hodinárskeho umenia, vo švajčiarskom meste La Chaux-de-Fonds v rodine Stüdi. Písal sa rok 1902, čo znamená, že táto hodnotná značka má už viac ako 115 rokov. Hoci výrobcu v roku 1984 kúpil španielsky priemyselník Miguel Rodriguez, v srdciach mnohých zostáva Festina povestnou švajčiarskou značkou. Od tohto prevzatia spoločnosti sa jej sídlo nachádza v Barcelone v Španielsku, zatiaľ čo vysoko kvalitné výrobné centrum je vybudované vo švajčiarskom Herbetswille.  Festina sa postupne vyvinula na značku, ktorá sa stala synonymom pre remeselnú kvalitu a maximálnu precíznosť.

Slovo Festina pochádza z latinského „Festina lente“, čo znamená: „Pomaly sa ponáhľaj“, pričom ide o nemennú zásadu firmy, ktorá dodnes nestratila svoj význam: Festina ponúka rýchlosť pri vývoji techniky a dizajnu a súčasne nabáda k obozretnosti v otázke kvality.

V súčasnej dobe Festina nadväzuje na svoje dedičstvo módnych európskych hodiniek a ponúka širokú škálu štýlových, praktických a športových hodiniek pre každú príležitosť. Od svojho vzniku sa Festina vyvinula na značku produkujúcu osobité hodinky – elegantné, žiarivé a veľmi efektívne, a to všetko vďaka vývoju v priebehu uplynulých generácií. Hodinky sa skladajú z japonských quartz strojčekov a ďalších komponentov. Strojček Mecaquartz, bezbatériový mechanický quartz, je ďalšou špecialitou značky. Niektoré modely doslova vystrelili spoločnosť Festina na vrchol trhu a takmer ju zmenili na monopolnú značku na trhu s hodinkami. Teraz sa značka zameriava predovšetkým na športové modely vďaka rastúcemu záujmu o športové stretnutia.

Festina podporuje viac ako 15 rokov medzinárodnú i národnú cyklistiku. Je certifikovaným časomeračom Tour de France. Sponzorovanie niektorých profesionálnych cyklistických podujatí umožnilo značke celosvetové rozšírenie, ale aj slávu a uznanie.