Päťcípa korunka zobrazená na ciferníku hodiniek je svetovo presláveným symbolom. Objavy a vízie, extrémne expedície, dokonalé výrobné technológie, uznanie a rešpekt. To všetko sa skrýva pod značkou Rolex. Nepochybne ide o najznámejšiu značku hodiniek na svete, ktorá je synonymom pre tú najvyššiu kvalitu a prestíž. Hodinky sa stali symbolom bohatých a slávnych, ako aj symbolom úspechu a vzostupu kariérne orientovaných jedincov.

Spoločnosť Rolex SA bola založená v roku 1905 pánom Hansom Wilsdorfom a jeho švagrovom Alfredom Davisom. Na rozdiel od všeobecnej mienky, Hans Wilsdorf nebol ani Švajčiar, ani hodinár. Wilsdorf & Davis bol pôvodný názov spoločnosti, ktorá sa neskôr premenovala na Rolex Watch Company. Najstaršie hodinky firmy Wilsdorf a Davis sú zvyčajne označené ako „W & D“ v ich vnútri. Hans Wilsdorf zaregistroval ochrannú známku „Rolex“ v La Chaux-de-Fonds vo Švajčiarsku až v roku 1908. Pôvod názvu spoločnosti je však nejasný. Jedna verzia, ktorú Wilsdorf nikdy nepotvrdil, spočíva v tom, že slovo „Rolex“ pochádza z francúzskej frázy „horlogerie exquise“, čo znamená „vynikajúci hodinársky priemysel“.

V roku 1926 vytvorila firma Rolex prvé vodotesné a prachuvzdorné náramkové hodinky. Bol to prevratný objav. Hodinky dostali meno „Oyster – Ústrica“. Mali hermeticky uzatvorené púzdro, ktoré slúžilo ako optimálna ochrana pre hodinový strojček. Na žiadosť Hansa Wilsdorfa si hodinky Oyster vzala mladá anglická plavkyňa Mercedes Gleitze a preplávala s nimi kanál La Manche v roku 1927. Deň po tomto rekordnom úspechu umiestnila spoločnosť Rolex na prvú stránku novín Daily Mailu veľkú reklamu, oslavujúc úspech Oysteru. Od tohto dňa sa dopyt po robustných hodinkách rýchlo zvýšil.

Vďaka spoľahlivosti a presnosti hodiniek sa mnohí prominentní športovci a prieskumníci rozhodli nosiť Rolex – či už na oblohe, na zemi alebo vo vode. V roku 1953 sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay ako prvý zdolali Mount Everest a spolu s nimi prišli na vrchol aj hodinky Rolex.