Veľa zaujímavostí o hodinkách je z obdobia druhej svetovej vojny, kedy sa hodinky dostávalo napríklad za povýšenie v armáde, niekto zas dostával hodinky, keďže mu boli potrebné v boji. Mnohí brali hodinky ako vojenskú korisť, alebo pamiatku.

Druhá svetová vojna bola so všetkými svojimi zverstvami jedným z najhorších období v našej histórii. Malo by sa však pamätať na to, že toto obdobie napomáhalo rozvoju technológií a priemyslu, ale nie každému odvetviu. Existovali odvetvia, ktoré boli obzvlášť negatívne ovplyvnené jeho negatívnym dopadom vojny.

Jedným z nich bolo hodinárstvo. Dokonca aj v neutrálnom Švajčiarsku, ktoré bolo vždy spájané s hodinárstvom, obmedzenia, ktoré spôsobila vojna mali negatívny dopad na distribúciu a prístup k potrebným materiálom čo zničilo mnoho firiem. Kríza nedopadla na firmy z Nemecka a USA, keďže tunajšie firmy začali vyrábať hodinky pre armády.

Letecké hodinky

Snom mnohých nadšencov histórie a zberateľov je dodnes zaobstarať si legendárne originálne hodinky B-Uhr (Beobachtungsuhr), ktoré pre pilotov Luftwaffe vyrábajú stále existujúce spoločnosti Laco, Stowa, Kempe, A. Lange & Söhne a švajčiarske IWC . Vďaka svojej veľkosti sa tieto hodinky často nosili na stehne alebo častejšie na rukáve.

Zaujímavosťou je, že dnes si môžete kúpiť aj hodinky typu B-Uhr, ktoré sú samozrejme omnoho menšie ako originály a spoločnosť Laco ponúka pomerne verne reprodukovaný model hodiniek používaných Luftwaffe.

Nie je na tom nič mimoriadne, pretože mnoho spoločností, nielen z Nemecka a USA, ale okrem iného aj z Japonska alebo Ruska ponúka svojim zákazníkom – milovníkom histórie, hodinky inšpirované modelmi z prvej polovice 40. rokov 20. storočia, teda tými, ktoré nosia vojaci.

Vracajúc sa k Nemcom slúžiacim v pozemných silách. Venované im boli hlavne antimagnetické a vodotesné hodinky, najmä vreckové a náramkové hodinky, zvyčajne od spoločností ako Titus, Silvana, Minerva, Record, Zenith, Aso, Longines, Page, Doxa alebo Stabila. Vyrobilo sa ich asi milión, pôvodne ich dostávali iba dôstojníci a tí, pre ktorých boli hodinky na bojisku nevyhnutné.

Neskôr tento nástroj začali od úlohy dostávať aj vojaci nižšieho stupňa. Zaujímavosťou je, že ciferníky hodiniek určených pre bežných vojakov mali údajne čiernu farbu, zatiaľ čo dôstojníci a lekári mali bielu farbu. Pre vojakov slúžiacich v pozemnom delostrelectve a v Kriegsmarine boli určené vreckové chronografy a stopky potrebné pre aktivity, napríklad pri meraní vzdialeností.