Hodinky nie sú len praktické zariadenia, ale aj elegantné doplnky, ktoré zdôrazňujú štýl a osobnosť. Bohužiaľ, sú často vystavené škodlivým vplyvom vody a vlhkosti. Ako ochrániť hodinky pred vodou a vlhkosťou? Na čo si dať pozor pri kúpe nových hodiniek?

Voda a vlhkosť môžu poškodiť vaše hodinky rôznymi spôsobmi. Niektoré hodinky sú preto navrhnuté tak, aby boli odolné voči vode, takže ich možno použiť pri rôznych vodných športoch, ako je potápanie či plávanie. 

Voda, alebo vlhkosť sa môžu do hodiniek dostať cez tesnenia, korunku, tlačidlá alebo sklíčko. A to už je krok k zničeniu mechanizmu hodiniek. Voda môže korodovať kovové časti hodiniek, ako sú pružiny, ozubené kolesá a ihly. Vlhkosť môže spôsobiť zahmlievanie skla alebo kondenzáciu na ciferníku. Voda a vlhkosť môžu tiež poškodiť quartzový strojček alebo batériu, čo spôsobí ich poruchu alebo úplné zastavenie.

Základným krokom je preto vedomý výber hodiniek. Uistite sa, že vaše hodinky majú certifikát vodotesnosti, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Označenia odolnosti voči vode sa zvyčajne nachádzajú na ciferníku a/alebo púzdre, a ak neviete, čo to znamená, opýtajte sa svojho predajcu. Ak svoje hodinky často vystavujete striekajúcej vode a dlhšiemu kontaktu s vodou, oplatí sa investovať do hodiniek s vodotesným púzdrom. Vodotesné púzdra sú vyrobené z materiálov, ktoré účinne chránia vnútorné mechanizmy časomiery pred zaplavením. Opýtajte sa v hodinárstve, aká je tesnosť hodiniek, ktoré sa vám páčia – či majú napríklad skrutkovacie puzdro a korunku.

Ochrana hodiniek – najdôležitejšie body

  1. Skontrolujte vodotesnosť svojich hodiniek a neprekračujte jej limit. Zvyčajne je to vyznačené na zadnom obale alebo návode na použitie.
  2. Nevystavujte hodinky náhlym zmenám teploty, ktoré môžu spôsobiť kondenzáciu.
  3. Neotvárajte hodinky pod vodou alebo keď sú hodinky mokré.
  4. V blízkosti hodiniek nepoužívajte čistiace prostriedky, pretože môžu poškodiť tesnenia alebo povlak.
  5. Po kontakte so slanou alebo chlórovanou vodou hodinky opláchnite čistou vodou a utrite suchou handričkou.
  6. Hodinky skladujte na suchom a chladnom mieste, mimo zdrojov tepla a vlhkosti.
  7. Nechajte svoje hodinky pravidelne opravovať u autorizovaného predajcu, aby skontroloval stav tesnení a vymenil batériu.