Začíname sériu článkov ako rozpoznať originálne hodinky od replík s ktorými sa často stretávame nielen u nás, ale aj v zahraničí.  Ak si plánujete kúpiť nové hodinky je dôležité to aby to boli originálne hodinky. Je niekoľko možností ako si overiť originalitu hodiniek.

Nákup u autorizovaného predajcu. V tomto prípade je prakticky nemožné aby Vám autorizovaný predajca hodiniek predal repliky. K hodinkám dostanete certifikát a aj záruku.

Cena. Ak neviete, ako skontrolovať, či sú hodinky pravé, venujte najskôr pozornosť ich cene. Repliky sú zvyčajne oveľa lacnejšie ako pôvodné modely, ktoré je možné zakúpiť v autorizovaných predajniach. Ak neviete, ako rozpoznať originálne hodinky, veľký rozdiel v cene by mal vzbudzovať pochybnosti a prinútiť vás k opatrnosti.

Referenčné číslo. Každé originálne hodinky majú referenčné číslo. Často si ho môžete overiť na oficiálnej stránke výrobcu. Ak neexistuje, je veľká šanca, že máte repliku. Vďaka referenčnému číslu môžete ľahko identifikovať fotografiu hodiniek v našom obchode a použiť ju na vizuálne porovnanie.

Obal. Skontrolujte aj krabičku. Nie je to úplne kľúčový prvok, ale ak áno, oplatí sa im venovať pozornosť. Niektoré falzifikáty skutočne vyzerajú na prvý pohľad takmer ako skutočné. V prípade neoriginálnych produktov krabičky v podstate neexistujú. Na originálnej krabičke hodiniek je vždy logo výrobcu. Falošné hodinky sú často zabalené v lacných obaloch zakúpených na internetových burzách.

V nasledujúcich článkoch pridáme aj príklady originálov a replík na konkrétnych značkách.