Stáva sa, že mechanické hodinky sa zmagnetizujú. Stáva sa to vtedy, keď ho vystavíme pôsobeniu magnetického poľa, ktoré naruší ich fungovanie. Nepriaznivým vplyvom poľa sú najviac vystavené oceľové prvky, ktoré sú zmagnetizované a ovplyvňujú správne fungovanie hodiniek. Obzvlášť dôležité sú tie, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú presnosť mechanizmu.
Ako zistíte, že máte zmagnetizované hodinky?
V prvom rade zmagnetizované hodinky nefungujú vôbec alebo sú veľmi nepresné. Existuje však spôsob, ktorý využívajú aj hodinári, ako rozpoznať, že hodinky sú zmagnetizované. Na tento postup sa používa jednoduchý kompas. Keď sa priblížime k zmagnetizovaným hodinkám kompasom, jeho strelka sa zreteľne vychýli.
Ako demagnetizovať hodinky?
Aby ste sa zbavili problému so zmagnetizovanými hodinkami, našťastie nie je potrebné ani vyberať mechanizmus z púzdra. Ide o jednoduchú operáciu, no na jej vykonanie je potrebná návšteva hodinárstva. Dnes hodinky zvyčajne používajú vlásenky, zvyčajne vyrobené z Nivaroxu, kovovej zliatiny, ktorá reaguje na magnetické pole. Magnet priťahuje takúto pružinu, ale kov nie je trvalo zmagnetizovaný. Po odznení magnetu vlasy fungujú bez prerušenia.
Odstránenie ocele citlivej na magnetické pole z konštrukcie mechanizmu hodiniek
Dôležitým dátumom, pokiaľ ide o vplyv magnetického poľa na chod hodiniek, je rok 1896, kedy bola na výrobu balančnej pružiny použitá kovová zliatina nazývaná Invar. Bola vytvorená na báze niklu a v roku 1920 bola obohatená a zdokonalená, čo prispelo k vytvoreniu zliatiny s názvom Elinvar. Vďaka použitiu tejto špeciálnej zliatiny bolo možné vyrobiť mosadzné vyvažovacie koleso. Toto riešenie vylúčilo použitie magneticky citlivej ocele v týchto prvkoch a zároveň vyriešilo problém vplyvu teplotných zmien na presnosť hodiniek.
Kremík je materiál, ktorý umožňuje výrobu antimagnetických hodiniek
V súčasnosti sú najčastejšími príčinami magnetizácie hodiniek vplyv indukčných varičov, reproduktorov a neodýmových magnetov. K magnetizácii môže dôjsť aj počas letu lietadla, keď sa hodinky prepravované v batožine nachádzajú v oblasti magnetického vplyvu leteckých motorov. Prelomom vo výrobe antimagnetických hodiniek bolo rozšírené používanie vlásenky, únikového kolieska a kotvy vyrobenej z kremíka. Tento materiál je v periodickej tabuľke prvkov klasifikovaný ako polokov a nereaguje na magnetické pole.